Zmluva o výhradnom predaji. Kedy ju využiť?

Zmluva o výhradnom predaji

Zmluva o výhradnom predaji, alebo inak povedané exkluzívna zmluva, je častou praxou pri predaji nehnuteľností. Čo by ste o nej mali vedieť, keď sa práve chystáte predať svoj dom alebo byt?

O čo ide?

Zmluva o výhradnom predaji sa týka tých, ktorí predávajú svoju nehnuteľnosť. Podpisuje sa medzi maklérom a predávajúcim a obe strany sa ňou niečím zaväzujú.

  • Maklér sa zaväzuje, že predá nehnuteľnosť predávajúceho za najvyššiu možnú cenu.
  • Predávajúci nemôže uzatvoriť sprostredkovateľskú zmluvu s inou realitnou kanceláriou ani nehnuteľnosť sám predať.

V praxi to znamená, že ak s realitkou podpíšete exkluzívnu zmluvu, nemusíte sa už o nič starať. Maklér za vás vybaví všetko, čo je potrebné. Tu sa však treba na chvíľu pozastaviť. Prečo potom vzniká toľko pochybností o výhradnom predaji?

Základom úspechu je dobrý maklér

Je to asi dookola omieľaná fráza, ale vždy je to o ľuďoch a ich profesionalite. Vyberte si realitnú kanceláriu, na ktorú máte dobré referencie. Popýtajte sa známych, priateľov či kolegov. Osobné skúsenosti sú tie najlepšie. Ak realitná kancelária pracuje poctivo, nemáte sa čoho pri exkluzívnej zmluve báť. Ubezpečte sa, že je uzatvorená na dobu určitú, maximálne na 2 mesiace.

Kvalita na prvom mieste

Exkluzívna zmluva je na nezaplatenie vtedy, keď predávate exkluzívnu nehnuteľnosť. Pri 200-tisícovom byte v peknej štvrti si určite chcete vybrať makléra, ktorý vás bude slušne reprezentovať. Mal by byť nielen profíkom na predaj tohto typu bytov, ale tak isto by vás mal reprezentovať na úrovni. Zároveň by mal pracovať s klientelou, ktorá je ochotná si drahý byt kúpiť. To vám zabezpečí iba zmluva o výhradnom predaji s jedným maklérom.

O čom je nevýhradná zmluva?

Druhým typom zmluvy, s ktorou sa stretnete, je nevýhradná zmluva. Svoju nehnuteľnosť môžete inzerovať cez viac realitných kancelárií, no nemáte istý výsledok.

V každom prípade, je na vás, ako sa rozhodnete. Držíme vám palce pri predaji.

 

Chcem ponúknuť nehnuteľnosť

Toggle

Header styles

Layouts

Reset default