Byty v Rajke: Čo všetko by ste o nich mali vedieť

byvanie-v-rajke

Väčšina mladých párov sa časom rozhodne, že chce bývať vo vlastnom. Je to prirodzené a normálne, ale zároveň v dnešnej dobe o čosi ťažšie ako kedysi. Ceny bytov v Bratislave lámu rekordy, o dome snívame iba pod perinou. A tak nám neostáva nič iné, iba hľadať kľukatejšie cestičky…

Podobne na tom bola aj 25-ročná Dominika a o niečo starší Filip, ktorí sa konečne rozhodli osamostatniť sa a nájsť si 3-izbový byt v Bratislave. Začali s pravidelným prezeraním ponúk po weboch realitných portálov, s oslovovaním maklérov a zisťovaním podmienok v jednotlivých lokalitách.

Mali vyčlenený finančný rozpočet, spísané požiadavky, ktoré vyhovujú obom, a istotu, že hypotéku dostanú. Možno to pre niekoho vyzerá ako idylka, na ktorej netreba nič meniť, ale mladému páru to veľmi nebolo po vôli. A to najmä kvôli vysokej cene, s ktorou sa pri každej lepšej ponuke stretli.

Popri pozeraní ponúk im zrak upútala jedna malá dedinka za Rusovcami a Čuňovom. Ide o maďarskú Rajku, kde sú ceny o polovicu nižšie v porovnaní s Bratislavou, vyniká dobrou dostupnosťou a je tam príjemne, ticho.

Zabezpečiť možno iba slovenskú nehnuteľnosť

Prvá dôležitá vec, ktorú treba spomenúť, je, že ak chceli vybaviť hypotéku cez slovenskú banku, museli zabezpečiť nehnuteľnosť na Slovensku v hodnote kupovaného bytu. U niektorých to však na tomto bode končí, lebo reálne nemajú čo zabezpečiť. Banka im tiež nedala 100 % zo sumy nehnuteľnosti. Zvyšné peniaze doplatili z úspor. Niektorí Slováci si zase vezmú menší spotrebný úver.

Byt či dom? Obe sú reálne

„V Rajke sa predávajú viac domy ako byty“, povedal im maklér, ktorý sám býval v rodinnom dome v dedine. Ako prvé im ukázal novovybudovanú časť rodinných domov, ktorá vyzerá skoro ako samostatná dedina. Nazýva sa „Rajka Green“ a tvoria ju prevažne radové zástavby či domčeky na ploche okolo 3 árov.

Dominika s Filipom sa rozhodli, že do domu sa sťahovať nechcú, aj keď bola jeho cena nadmieru lákavá. V štandarde by zaň zaplatili lákavých 90 000 eur, ale do zariadenia domu a záhrady by ešte museli investovať nemalé peniaze. No stále hovoríme o sume, ktorá s Bratislavou nie je absolútne porovnateľná. Nakoniec si vybrali byt s rozlohou 70 m2 v 4-ročnej novostavbe, ktorého súčasťou boli 2 balkóny a 2 parkovacie miesta. Zaplatili zaň 90 000 eur, čo ich náramne potešilo.

Podpis kúpno-predajnej zmluvy

Pri podpise kúpno-predajne zmluvy ich čakali odlišnosti. Maklér im hneď vopred oznámil, že maďarský právnik im zmluvu nepošle vopred, že to tak v Maďarsku chodí. Obe strany, predávajúci aj kupujúci, sa mali stretnúť v kancelárii právnika a až na mieste zmluvu podpísať. Dostanú čas, aby si celú zmluvu preštudovali. Dôvodom je, že právnik trestno-právne zodpovedá za to, aby bola zmluva v poriadku. Takisto ju vkladá do katastra.

Ako sa dorozumieť a rozlúštiť šeky?

Otázkou ostávalo, ako sa dorozumejú so susedmi a na úradoch, keď po maďarsky nevedia ani „ceknúť“. Maklér ich ubezpečil, že všetci v bytovom dome sú Slováci. V Rajke žije aktuálne viac Slovákov ako Maďarov. Správca domu vie po maďarsky aj slovensky, takže keby potrebovali niečo vybaviť, stačí ho osloviť.

Samozrejme, energie im zabezpečujú maďarské firmy. To znamená, že faktúry a ostatné písomnosti budú dostávať v maďarčine. Nemusí to však byť problém ani vtedy, keď jazyk neovládajú. Jednoducho využijú Google Translator alebo sa opýtajú suseda, ktorý po maďarsky vie. Ak na listine svieti faktúra so sumou, je jasné, že ide o šek, ktorý treba zaplatiť. Veľkou výhodou Rajky je to, že šeky sa dajú platiť kartou v eurách na pošte.

Komunita

Kaderníčku, kozmetičku, maliara či pekára tu s prehľadom nájdete. Slováci žijúci v tejto malej dedinke si navzájom pomáhajú, žijú komunitným životom. Napriek tomu, že ide o malú dedinku, nie je problém zohnať tu akúkoľvek službu. Slovákom sa tu páči, a preto sa neraz sťahujú z bytu do rodinného domu iba o ulicu ďalej.

 

Hladam-nehnutelnost

Toggle

Header styles

Layouts

Reset default